header-top-wrapper

header-utility-container

Menu

Faculty & Staff Directory

Faculty Directory

Jennifer Abalos

International Students Counselor, ASP Counselor for Seniors

Pedro Acosta

Custodian

Brittany Adame

Science Teacher

Ifeoluwa (Ife) Adesina

Science Lab Technician

Christine Adolph

Visual Arts and Graphic Design Teacher

Nicholas Anderson

Athletic Trainer

Marisa Andersson

Spanish Teacher

John Arredondo

Auxiliary Studies Program (ASP) Teacher

Shellsy Ashen

Science Teacher

Betty Jo Atnip

English Teacher

Tania Ayoub

English and Debate Teacher, Theater Teacher and TAPA Instructor

David Bacani

Head Baseball Coach, Substitute Teacher

Shawn Badame

Debra Barbre

English and Journalism Teacher

Chris Barry

Associate Director of Activities

Coleen Barry

English Department Chair and Teacher

Tim Bartel

Information Technology (IT) Programmer

Sean Basford

Assistant Principal - Academics and Curriculum

Laurie Beach

Senior Director of Advancement

Teri Beauchamp

Assistant Director of Communications, Web & Print

David Bellosi

Social Studies Teacher

Ashlie Berg

Social Studies Teacher

Carolyn Bien

Assistant to Director of Activities

Bahar Bigdeli

Auxiliary Studies Program (ASP) Specialist

Richard Blanc

Teacher, Swimming and Diving Coach and Aquatics Director

Ron Blanc

Director of Admissions, Head Swim and Diving Coach

Renee Blanc-Supernaw

Math Teacher, Assistant Swim Coach

Wendeline Borowski

Counselor (Freshmen A-K)

Sara Brakke

Auxiliary Studies Program (ASP) Teacher

Scott Bricker

Director of Educational Technology, Math Teacher

Fr. Craig Butters

English Teacher

Katie Bystedt

Religion Teacher

John Byszewski

Athletics Manager

Francis Cabildo

Assistant Director of Campus Ministry - Retreats & Parish Outreach

Justin Calbreath

Counselor, International Baccalaureate (IB) Coordinator

Francisco Calvo

Performing Arts Department Chair, Choir and Handbells Teacher

Nicholas Cappuccilli

Spanish Teacher

Russell Carvalho

Science Teacher

Susan Choi

ASP Counselor (9th-11th graders)

Brian Cooper

Religion Teacher

Michael Cope

Science Teacher

Amanda Coronado

Director of Communications

Colm Costigan

Social Studies Teacher

George Cou

Spanish Teacher

Kim Cozean

Math Teacher

Christa Crafts

Director of College Relations

Karen Crede

Science Department Chair and Teacher

Cindy Cunha

International Baccalaureate (IB) Secretary

Susan Cutter

Auxiliary Studies Program (ASP) Secretary

Katy Daly

Head Girls Volleyball Coach, Health Teacher, Social Studies Teacher

Sammer Darwazeh

Director of Activities and Coordinator of Digital Productions

Craig DeBusk

Head Girls Basketball Coach, Health Teacher

Mariano DeFilippo

Boys Basketball Program Director and Freshman Coach, Substitute Teacher
School: 0

Florence Delfolie

French Teacher

Bruce Dickey

Social Studies Teacher

Alan Dolensky

Teacher, Varsity Assistant Coach

Craig Donahue

Boys Assistant Basketball and Golf Coach, Social Studies Teacher, Advisor for CSF, FBLA, and Eagles Edge Club

Cheryl Dopudja

Registrar and College Counseling Secretary

Andrew Downey

Math Teacher

Amanda Duncan

Percussion Teacher

Raymond Dunne

AP US Government Teacher, Principal

Hazel Dyer

Spanish Teacher

David Espinoza

Broadcast Journalism Teacher

Lori Evers

Executive Assistant to the President

Mario Felix

Custodian
School: 0

Richard Fisher

Head Football Coach
School: 0

John Fitzpatrick

Associate Dean of Students, Head Girls Softball Coach

Bruce Fleming

English Teacher, AP/IB Teacher, Specialist

Tessa Fleming

Social Studies Department Chair, Visual Arts Teacher

Alyssa Flynn

Counselor (R-Z)

Michelle Ford

Social Studies Teacher

Gary Fox

Math Teacher

Bianca France

English Teacher

Joy Francis

Admissions Secretary

Wade Fraser

Head Boys Soccer Coach, Strength and Conditioning Coordinator

Agnes Freeman

Auxiliary Studies Program (ASP) Teacher, Math Teacher

Cindee Fullerton

Payroll Manager

Carol Gabbert

Director of Campus Store

Martin Gahan

Math Teacher

Edward Galvez

Spanish Teacher

Gilbert Garcia

Spanish Teacher, Head Coach Boys and Girls Cross Country, Head Coach Girls Track and Field

Luis Garcia

Custodian

Vince Garcia

Director of Lacrosse, Director of Water Polo, Assistant Athletic Director and Director of Strength and Conditioning

Annie Garrett

Assistant Athletic Director / Office Manager

Doris Gatfield

Math Teacher, Interdisciplinary Program Coordinator

Thomas Gerlach

World Languages Department Chair, Latin/Greek Teacher

Carly Gordon

Science Teacher

Charlotte Gutierrez

Spanish Teacher

Amir Hadis

Information Technology (IT) Technician

Kevin Hagan

Information Technology (IT) Technician

Kristyne Hanberg

Science Teacher

Margaret Hanley

Assistant Director of Campus Ministry - Christian Service

Nancy Harrell

Visual Arts Community Outreach Coordinator

Diana Harris

Facilities Program Manager

Monique Harrison

Math Teacher

Catherine Hassen

Principal's Secretary

John Hayek

Assistant Principal of Faculty and Instruction

Jill Hegna

Associate Dean of Students, Girls Varsity Golf Coach

Lorelei Ashley Herbert

Teacher

Javier Hernandez

Information Technology (IT) Technician

Antoinette Higgins

Attendance and Dean's Office Part-Time Secretary

Paul Higgins

Director of Broadcasting/Journalism Teacher

David Hirschman

Math Teacher, Boys Tennis Coach

Joseph Hoff

Visual Arts Department Chair and Teacher

Jerry Holloway

Dean of Students, Director of Campus Safety and Security

Thomas Hollowell

Director of Football Operations, Football Defensive Coordinator
School: 0

Kim Howard

Information Technology Secretary, HelpDesk Secretary

Jocelyn Huang

Chinese Teacher

Isaac Huerta

Science Teacher

Susi Hughes

Auxiliary Studies Program (ASP) Part-Time Testing Room Coordinator, International Baccalaureate (IB) Part-Time Secretary

smchs intern

Communications Department Intern

John Jaksa

Facilities Coordinator, Transportation Coordinator

Ashlyn James

Social Studies Teacher

Elissa Ji

Advancement Assistant

Maria Johnson

Religion Department Chair and Religion and IB Philosophy Teacher, Staff

Elaine Jones

Teacher

Brian Justice

History Teacher, Social Studies Teacher

Arielle Kalina

Dance Teacher

Nancy Keane

English Teacher

Thomas Keeley

Part-Time Custodian
School: 0

Laura Kiely

Economics Teacher, Social Studies Teacher

Joshua King

Information Technology (IT) Senior Systems Engineer

Michael Kingsbury

Athletic Trainer

Christine Klosinski

Melissa Kohlmann

Math Teacher

Jake Kremer

Math Teacher, Boys Soccer Coach

Joanne Lado

Administrative Assistant to the Chief Financial Officer and Human Resources Director

Cameron Lamb

Counselor (A-D)

Amy Lao

Thomas Lau

Math Teacher

Maricar Laudato

Director of Library Services

Jason Lawrence

Science Teacher, Robotics Director

Jorge Ledezma

Religion Teacher

Michelle Lencioni

Chief Financial Officer

Peter Leonard

Director of Information Technology (IT)

Sarah Lieske

Part-Time Sub Coordinator

Corey Lindabury

Visual Arts Teacher

Randy Loh

Hockey webmaster

Randy Lopez

Religion Teacher

Amy Luskey Barth

Director of Theater Arts

Teresa Maihen

Library Clerk

Caitlin Malec

Part-Time English Teacher

Mary Manese

Auxiliary Studies Program (ASP) Director

Andrea Marcantonio

Science Teacher, Pep Squad Coordinator

Kathryn Martin

English Teacher

Manuel Martinez

Custodian

Maureen McAndrews

Communications Coordinator

Roza McCartan

Academics Secretary

Katie McCurdy

Director of Advancement Operations & Special Events

Scott McIntosh

Social Studies Teacher

Richie Medina

Information Technology (IT) Technician

Samuel Medina

Facilities Day Supervisor

Patricia Mejiia

World Languages Long-Term Substitute

Annette Melosini

Performing Arts Manager

Seth Melton

Social Studies Teacher

Jose Mendoza

Custodian

Leo Mendoza

Religion Teacher

Callie Mitchell

Math Teacher

Callie Mitchell

Teacher

Pat Mollica

Director of Human Resources

Jesus Montoya

Counselor (L-Q)

Ramon Morales

Spanish Teacher

Victor Morales

Custodian

Sergio Muniz

Special Assistant to the President

Christine Nasr

Director of Accounting

Todd Naylor

Visual Arts Teacher

Therese Nienhuis

Office Manager for Attendance and Dean's Office

Ann Nunes

Religion Teacher

Emmett O'Brien

Campus Safety and Security Supervisor

Blake Oldfield

School Psychologist

Michael Omlin

Religion Teacher

Maxwell Onyegbule

Football Defensive Line Coordinator, Substitute Teacher

Tina O'Rourke

Part-Time Testing Room Coordinator

Michelle Orozco

Administrative Assistant to Assistant Principal of Faculty and Instruction

Sergio Ortiz

Custodian

Mary Palkovic

Math Teacher

Richard Park

Senior Director of Operations

Michael Pascual

Religion Teacher

Cindy Pizzurro

Front Office Secretary, Substitute Teaching Coordinator

Kayley Podruski

Counseling Assistant

Caitlan Rangel

Assistant Coordinator to Christian Services

Ian Rangel

Director of Alumni Relations and Stewardship

Jeff Reinert

International Students Coordinator, Head Boys Basketball Coach

John Remmell

Director of Model United Nations (MUN), Social Studies Teacher

Dana Reyes

Freshmen Counselor (L-Z)

Christina Rising

Visual Arts Teacher

Jody Roberts

Mark Robertson

English Teacher

Mark A. Robertson

Performing Arts Technical Director

Todd Robey

Visual Arts Teacher

Lauren Rodriguez

Activities and Student Store

Mandie Rowell

Football Secretary, Pole Vault Coach

Liliana Ruiz

Auxiliary Studies Program (ASP) Teacher

Koreen Sanders

Accounts Payable Coordinator

Joanne Sarkees

Copy Center Technician

Alicia Sayles

Assistant Campus Supervisor

Richard Schaaf

Athletics Director

Steven Schaub

Technology Systems Engineer

Megan Shaffer

Religion Teacher

James Silberstein

English Teacher

Thomas Smith

Assistant Principal - Student Services

Pablo Solis

Maintenance

Adam Sorgi

Auxiliary Studies Program (ASP) Teacher

Craig Springer

Director of Facilities Management

Dominic Stashik

Custodian

Samantha Stephenson

Religion Teacher

Andy Sulick

President

Brandon Tait

Assistant Coordinator of Retreats & Special Events

Marci Teah

Parent Liaison

Tyler Ternes

Math Teacher, JV Head Coach

Test Testing

Tammy Thilken

English Teacher

Kathryn Thomas

English Teacher

Cory Thomson

Part-Time Campus Supervisor

Pedro Tlaseca

Custodian

Charles Toca

Bus Driver

Basil Totah

Counselor (E-K), Advance Placement (AP) Coordinator

Juliana Treadway

Senior Accountant/Analysist

Daniel Trotter

English Teacher

Joseph Truong

Custodian

Candice Tupajic

Science Teacher

Michelle Turek

Accounts Receivable Coordinator

Rhonda Ury

Assistant Admissions Director

Mark Van Ness

Science Teacher, National Honor Society (NHS) Advisor

Lernette Vandermade

Football Offensive Line Coach

Jeffrey VanderWilt

Religion Teacher

Megan Vanni

Science Teacher

Anthony Vazquez

Custodian

Christine Veilleux

French Teacher, AP Psychology Teacher

Juan (Ace) Ventura

Campus Safety and Security Supervisor

Teresa Villa

Mentor Teacher

Patrick Visconti

Director of Campus Ministry

Lisa Volpo

Nurse

Michael Whang

Director of Bands

Douglas Williams

Associate Athletic Director, Director of Tennis and Boys Head Coach, PE Coordinator

Kevin Willis

Custodian

Chris Winn

Accompanist

John Wood

Religion Teacher

Rebecca Wood

Nurse

Sandra Wood

Religion Teacher

Mary Woods

English Teacher and Yearbook Advisor

Dave Zeitler

Director of Track and Field, Contracted Substitute

Sean Zeitler

Sports Information Officer, Boys Track and Field Head Coach
Powered by Finalsite