header-top-wrapper

Faculty & Staff Directory

Faculty Directory

1 2 > showing 1 - 250 of 269 constituents

Lindsay Allen

English Teacher

Andrew Ammann

John Arredondo

Auxiliary Studies Program (ASP) Teacher

Maria Teresa Avila

Administrative Assistant to the Principal

Antonio Aviles

Custodian

Kristopher Badame

General Manager, Director of Ice Hockey Operations

Malina Balasa

Lab Technician

Michelle Balash Lencioni

Vice President, CFO

Debra Barbre

English and Journalism Teacher

Coleen Barry

English Department Chair and Teacher

Tim Bartel

Information Technology (IT) Programmer

Danica Bartholomew

Song and Cheer Coach

Laurie Beach

Senior Director of Advancement, SM Eagle Foundation

Teri Beauchamp

Assistant Director of Communications, Digital & Print Media

Justin Bell

Admissions Assistant, Head Boys Basketball Coach

Seyram Bell

Director of the Learning Center, Head Girls Basketball Coach. AP Coordinator

David Bellosi

Social Studies Teacher

Daniel Berkman

Math Teacher

Bahar Bigdeli

Auxiliary Studies Program (ASP) Specialist

Jarett Bilash

Religion Teacher

Richard Blanc

Aquatics Manager, Social Studies Teacher, Co-Head Coach of Swimming and Diving

Ron Blanc

Co-Admissions Director, Head Swim and Diving Coach

Renee Blanc-Supernaw

Math Teacher, Assistant Swim Coach

Regina Bork

Science Teacher

Wendeline Borowski

School Counselor

Elizabeth Bottiaux

Communications Specialist

Sara Brakke '91

Auxiliary Studies Program (ASP) Teacher

Kelly Brennan-Divis

Director of Facilities Management

Ryan Brent

Head Boys Lacrosse Coach, Special Assignment Teacher

Crystal Bueno

School Counselor

Craig Bull

Girls Head Soccer Coach

Michael Burns

Athletic Trainer

Francisco Calvo

Executive Director of Performing Arts

Megan Carlier

Associate Director of College Counseling

Mayra Chavez

Math Teacher

Jed Clark

Head Wrestling Coach

Joy Cleary

Director of Wellness

Sean Coe

Social Studies Teachers, Boys Lacrosse Coach

Fabian Colin

HVAC Technician

Martin Connair

Bus Driver, Maintenance Coordinator

Michael Cope

Science Teacher

Amanda Coronado '98

Director of Communications

George Cou

Spanish Teacher

Alexis Cowden

ASL Teacher

Dr. Kim Cozean

Math Teacher

Christa Crafts

Director of College Relations

Karen Crede

Science Department Chair and Teacher

Ricardo Cuadra

Social Studies Teacher, Assistant Boys Basketball Coach, MUN Teacher

Justin Cunha

Religion Teacher

Tori Cutcher '15

Retreats Coordinator

Suzie Cutter

Assistant Director - ASP Programs

Molly Dahlgren

ASP School Counselor

Katy Daly

Head Girls Volleyball Coach, Health Teacher, Social Studies Teacher

Danielle Darwazeh

Director of Eagle Dance Force, Dance Teacher

Sammer Darwazeh

Assistant Principal - Campus Life

Simone De Coud

Assistant Campus Supervisor

Chris De Vera

Religion Teacher

Craig DeBusk

Health Teacher

Mariano DeFilippo

Contract Substitute Teacher

Geno Del Rosario

Director of Strength and Conditioning

Clara DeLain

Visual Arts Teacher

Florence Delfolie

French Teacher

Bruce Dickey

Social Studies Teacher

Scott Dimler

Religion Teacher

Alan Dolensky

Math Teacher, Boys Varsity Assistant Coach

Fr. Timothy Donovan

Campus Chaplain

Cindy Duarte

Library Attendant, Copy Center Technician

Amanda Duncan

Percussion Teacher

Sean Embree

Football Coach

Taylor Engel

Religion Teacher

Donald Evans

Athletic Director

Lori Evers

Executive Assistant to the President

Abe Fabella

Accompanist

Crystal Ferguson

Math Teacher

Jake Fey

Football Coach

Krysten Fisher

Science Teacher

John Fitzpatrick

Head Girls Softball Coach

Bruce Fleming

English Teacher, AP/IB Teacher, Specialist

Tessa Fleming '01

Social Studies Chairperson, Social Studies Teacher

Dr. Roberto Flores

Math Teacher

Melissa Fosdick

Director of College Counseling

Gary Fox

Math Teacher

Joy Francis '94

International Student Coordinator

Wade Fraser

Sports Medicine Teacher

Johnnie Frater

Math Teacher

Agnes Freeman

Auxiliary Studies Program (ASP) Teacher, Math Teacher

Hope Frisch

Athletic Trainer, Sports Medicine Teacher

Fernando Fuentes

PM Custodian

Chip Fuller

Boys Soccer Head Coach

Martin Gahan

Math Teacher and Department Chair

Dr. Edward Galvez

Spanish Teacher

Elaine Gale Galvez

Social Studies Teacher

Gilbert Garcia

Spanish Teacher

Jessica Garcia

Campus Dining Coordinator and Activities Coordinator

Michael Garcia

School Counselor

Raul Rudy Gardea

Visual Arts Teacher

Annie Garrett '04

Athletic Director

Casey Garritano

Performing Arts Teacher

Shannon Gavin

Social Studies Teacher

Nana Gbewonyo

Associate Dean of Students

Thomas Gerlach

World Languages Department Chair, Latin/Greek Teacher

Cala Gin

Counselor

Matt Girardin

Athletic Director and Director of Track & Field Operations

Misael Gomez

Manager Technology Support

Carly Gordon

Science Teacher

Wendy Graen

Accounts Payable Coordinator

Sarah Graveline

English Teacher

Donnie Green

Assistant Director of Campus Ministry

KC Groon

Ice Hockey Coordinator & Activities Assistant

Esteban Guerrero

PM Custodians

Sharri Guerrero

Science Teacher

Nancy Harrell

Visual Arts Community Outreach Coordinator

Diana Harris

Director of Facilities Management

Monique Harrison '00

Assistant Principal of Instruction & School Climate

Jim Hartigan

Assistant Principal - Athletics

Megan Hayden

French Teacher

John Hayek

Assistant Principal of Academics

Jill Hegna

Associate Dean of Students, Head Girls Golf Coach

Susie Hernandez

Director of Human Resources

Eva Hester

Associate Director of College Counseling

Kieran Hickey '17

Campus Minister

Paul Higgins

Director of Broadcasting/Journalism Teacher

David Hirschman

Math Teacher, Boys Tennis Coach

Mike Hiserman

Associate Director of College Relations

Damian Holley

Football Strength Coach

Timothy Holt

Football Coach, Contract Substitute Teacher

Kim Howard

Student Services Secretary

Isaac Huerta

Science Teacher

Susi Hughes

ASP Testing Room Coordinator

Daniel Huynh

Dance Teacher

Karla Inzunza

Wellness Counselor

Karla Inzunza

Wellness Counselor

John Jaksa

Co Campus Store Manager, Transportation Coordinator

Ashlyn James '08

Social Studies Teacher

Katie Jasien

Contract Substitute Teacher, Head Girls Lacrosse Coach

Dr. Maria Johnson

Coordinator, International Baccalaureate Teacher, IB Philosophy and Religion Santa Margarita Catholic High School, and IB World School

Justin Johnson

Head Boys Water Polo Coach

Patrick Keane '91

Assistant Director of Alumni Programs, SM Eagle Foundation

Brenten Kelly '15

ETV Broadcast/Production Teacher

Rachel Kim

Assistant Director of College Counseling

Mary Ellen King

World Languages - ASL Teacher

Joshua King '04

Information Technology (IT) Senior Systems Engineer

Kayla Kmett

ETV Teacher/Assistant

William Kuhl

Assistant Varsity Baseball Coach, Social Studies Teacher

Joanne Lado

Assistant Director of HR

Todd Lady

Security

Sheri Lantz

Campus Store Sales Clerk

Mosese (Mo) Latu

Football Coach, Contract Substitute Teacher

Chase LeBlanc

Information Technology (IT) Engineer, General Manager of eSport Program

Jorge Ledezma

Director of Educational Technology, Religion Teacher

Fernando Lee

Spanish Teacher

Peter Leonard

Director of Information Technology (IT)

Corey Lerner '13

Communications Coordinator, Assistant Boys Tennis Coach

Guillermo Licona

Facilities Night Supervisor

Sarah Lieske

Part-Time Sub Coordinator

Corey Lindabury '93

Visual Arts Department Chair and Teacher

Melinda Lorton

Math Teacher

Amy Luskey Barth

Director of Theater Arts

Dana Maas '92

Head Varsity Cheer Coach

Caitlin Malec

Part-Time English Teacher

Chris Malec '01

Head Baseball Coach, Athletic Fields Manager

Mary Manese

Auxiliary Studies Program (ASP) Director

Andrea Marcantonio

Science Teacher

Bailey Martin

School Registrar

Aimee Martinez

Performing Arts Event Staff

Roza McCartan

Executive Assistant for AP of Academics

Debbie McGregor

Athletics Operations Coordinator

Scott McIntosh '94

Social Studies Teacher

Kenneth McMillan

Football Coach, ASP Teacher

Brian Medina

Information Technology (IT) Technician

Richie Medina

Senior Systems Engineer

Samuel Medina

Lead Facilities Maintenance Technician

Annette Melosini

Performing Arts Manager

Seth Melton

Social Studies Teacher

Eric Michaut

Head Girls Tennis Coach

Tristen Mielke

Gordon Minton

Math Teacher

Lisa Montoya

School Counselor

Dr. Ramon Morales

Spanish Teacher

Analisa Moreno

Religion Teacher

Sergio Muniz '91

Vice President

Todd Naylor

Visual Arts Teacher

Josh Nicoloff

Contract Sub, Baseball Coach

Therese Nienhuis

Office Manager for Attendance and Dean's Office

Nick Nordstrom

Science Teacher

Ann Nunes

Religion Department Chair, Religion Teacher

Moises Ochoa

Landscape Maintenance Manager

Michael Omlin

Religion Teacher

Tina O'Rourke

Senior Accountant

Sergio Ortiz

Custodian

Corey Overton

Co-Admissions Director, Director of Football Operations

Chris Paquette

English Teacher

David Perez

Landscape Technician

Mary Ellen Piscopo

Cash Receipts and Credit Card Coordinator

Cindy Pizzurro

Front Office Manager

Katherine Plotkin

Spanish Teacher

Mike Powers '03

Teacher, Head Cross Country Coach, Head Track & Field Coach

Colleen Poyar

Religion Teacher

Ruben Puebla

Instrumental Music Teacher

Ignacio Ranirez

PT On-Call Custodian

Jennifer Reider

Wellness Counselor

John Remmell

Director of Model United Nations (MUN), Social Studies Teacher

Lauren Rice

Special Events and Annual Fund Manager

Ashlee Riddle '03

Science Teacher

Christina Rising

Visual Arts Teacher

Jim Robison

Religion Teacher

Jordan Rodriguez '06

Campus Store Manager

Anthony Rouzier

Head Football Coach

Liliana Ruiz

Options Program Coordinator; ASP Teacher

William Rutherford

Science Teacher

Susan Sansour

Health and Wellness Coordinator

Alicia Sayles '00

Associate Director of Activities

Kristen Scannell

Social Studies Teacher

Rich Schaaf

Landscape Technician

David Schillig

Associate Dean of Students

James Silberstein

English Teacher

Anne Simsarian

Part Time, On Call Nurse

Shannon Smith

Eagle Foundation Operation Manager

Tom Smith

Assistant Principal of Student Services

Pablo Solis

Maintenance

Darlene Sotelo

Spanish Teacher

Steven Sprecher

Contract Substitute

Craig Springer

Maintenance Technician

Dominic Stashik

Custodian

Andy Sulick '91

President

Joseph Swoboda

Religion Teacher

Sinan Tanik

Head Boys Volleyball Coach

Marci Teah

Parent Liaison

David Tehero

Technical Theatre Director/Master Carpenter

Tammy Thilken

English Teacher

Kathryn Thomas

English Teacher

Jim Tinker

Head Boys Golf Coach

Karina Tlaseca

Custodian

Pedro Tlaseca

Custodian

Pamela Toomey

Visual Arts Teacher

Joe Torres

Math Teacher

Cathy Townsend

Religion Teacher

Juliana Treadway

Accounting Manager

Daniel Trotter

English Teacher

Candice Tupajic

Science Teacher

Kelsey Turchi

ASP Assistant, ASP Test Center Coordinator, Girls Lacrosse/Soccer Coach

Rhonda Ury

Assistant Admissions Director

Erwin Valenzuela

Bus Driver

Mark Van Ness

Science Teacher, National Honor Society (NHS) Advisor

Dr. Jeffrey VanderWilt

Religion Teacher

Anthony Vazquez

Custodian

Andrea Vega

Athletic Trainer, Athletic Administrator, Assistant Sports Information Director